Kababurunda Yapay Resif Uygulaması gerçekleştirildi.
 
Yaklaşık 40 yıldır İzmir Körfezi'nde hizmet veren ''Alaybey'' ve ''9 Eylül'' isimli yolcu vapurları; 30 Nisan ve 1 Mayıs 2016 da, yapay resif oluşturmak ve dalış turizmine katkı sağlamak amacıyla, Karaburun Büyükada ve Küçükada açıklarında batırıldı.
 
Su altındaki yaşamı hareketlendiren yapay resifler, suyun üstünde de heyecanla bekleniyor. Zira balıkların yuvalanması için denize indirilen özel tasarımlı bu mini yapılar, pek çok sonuca birden yol açıyor. Yapay resif uygulamalarıyla; kıyı balıkçılığını desteklemek, biyolojik çeşitliliği artırmak, sportif balıkçılık ve dalış turizmi için yeni alanlar yaratmak, yasa dışı balıkçılığı engellemek, dalga kaynaklı kıyı erozyonunu önlemek, kaybolmuş veya zarar görmüş habitatların eksikliğini bir ölçüde gidermek ve bilimsel araştırma yapmak amaçlanıyor. Bu çalışma sonucunda balık tür ve familya sayısı ikiye katlanıyor. 
 
Deniz Ulaşımı
Urla, Mordoğan ve Karaburun: Tarifeli gemi seferleri için yanaşma yeri belirlendi, uygun hale getirilmesi için çalışmalara başlandı. Ayrıca yaz döneminde TURYOL Kooperatifi’nin, Foça – Karaburun - Mordoğan arasında gemi seferleri bulunuyor.