Karaburun’da Turizm
 
 
Şu ana başlıklardan oluşuyor: 
 
  • Gezi Rotaları
  • Yürüyüş-Bisiklet Yolları
  • Yerel Üretim
  • Meslek Edindirme
  • Deniz Ulaşımı
  • Yapay Resif Uygulamaları
  • Olta Balıkçılığı
  • Su Sporları
  • Karaburun Dalış Noktaları
 
Karaburun da  “Sürdürülebilir Kalkınma Stratejisi” ile ulaşmak istediği nihai hedef; ilçeyi sahip olduğu doğal, kültürel, ekonomik ve tarihi zenginlikleriyle kalkındırmak.
Toprağın, denizin ve tarihi mirasın sunduğu zenginlikler, hem bölge halkı için ekonomik kazanca hem de Karaburun için kültürel değere dönüşüyor.
Geçimini tarım ve turizmden sağlayan Karaburun halkının, bu işleri daha nitelikli ve donanımlı yapar hale gelmesini,
Karaburun’un doğal, kültürel, tarihi dokusunu koruyarak yaşatmayı,
Karaburun’u, Yarımada ve İzmir’le birlikte kalkındırmayı amaçlıyor.
        
Karaburun’un Sahip Oldukları
Karaburun, binlerce yıldan süzülüp gelen doğal, kültürel ve tarihi mirasının niteliğindeki kalkınma stratejisinin omurgasında, “sahip oldukları ile yerel kalkınma” fikri yer alıyor. 
 
 
 
Karaburun’un niteliklerinden hareketle yerli üreticiler, gençler, sanatçılar, bilim insanları ve turizmcilerle İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin “tasarım ve yenilik kenti” vizyonu çerçevesinde,
Karaburun Belediyesi ile birlikte, bu eşsiz coğrafyanın zenginliklerinden ilham alıp
Karaburun’un zenginliklerini koruyarak yaşatmaktır.
Geçimini tarım ve oluşmakta olan turizm ile sürdüren Karaburun halkı, bu işleri daha nitelikli ve donanımlı yapar hale geliyor. Bölgenin konukları ise günlük yaşamın telaşıyla kaçırdığı hayatın tadını Karaburun’da yakalıyor.

Bunlar arasında Karaburun’a bütüncül bakışı sağlayabilecek somut başlıklar:

İzmir - Karaburun Turizmde Öncelikli 10 Nitelik
Karaburun, tarım, denizin, doğal ve tarihi mirasın sunduğu zenginliklerin birbiriyle kesiştiği ilk 10 nitelik Karaburun da su sporları dalış ve gezi Rotaları çatısı altında bütünleşiyor.

        1. Hafta sonu turizmi:
Hafta sonları Yarımada’yı çekim alanı haline getirecek, günübirlik kullanım amaçlı, tematik alanlar oluşturuluyor. Karaburun'da  Denizi ve Halk Plajları temizliği ile ilgi çekmektedir. Karaburun bodrum plajı günübirlik turizm alanı olarak düzenlendi. Su sporların yanı sıra 14 dalış noktasında su altı sporu yapılmaktadır.
        2. Gastronomi turizmi:
“Tarladan sofraya” hayata geçirmek üzere gıda güvenliğini sağlama çalışmaları yapılıyor. Yarımada pazarları çatısı altında yerel hizmet noktaları oluşturuluyor.
        3. Tarih turizmi:
Yarımada’daki arkeolojik ve tarihi alanlar, yerel kültürel peyzaj içinde değerlendiriliyor.
        4. Gezi Rotaları  Bisikletli turizm:
Balıklı ovadan başlayıp Karaburun – Ildır da sona eren Gezi totaları; bisiklet rotası, yürüyüş rotası, zeytin yolu rotası ve  bağ yolu rotası.
        5. Kırsal turizm: Karaburun doğu ve batı  kıyı şeridinden iç bölgelerine uzanan yürüyüş güzergâhlarında, sabun atölyesi renovasyonu gibi kırsal turizm hizmetleri oluşturuluyor, üretici pazarları kuruluyor. Yarımada Gezi Rotaları, yürüyüş yolları kırsal turizmin kapsamına giriyor.
        6. Yerel ekonomik istihdam: Karaburun, yöre ekosistemine uygun ve Yarımada Stratejisi’nde tarif edilen öncelikli alanlarda eğitimler veriliyor.
        7. Tarım makineleri ortak hizmet alanı: Tarım ürünlerinin katma değeri yüksek ürünlere dönüştürülmesi amacıyla ürün işleme, paketleme, soğuk hava deposu tesisleri ve tarımsal makine parkından oluşturuluyor.
        8. Ekolojik köy ve yerleşimler: Terk edilmiş köylerin sağlık, sakin yaşam gibi alanlarda ihtisaslaşarak yeniden canlandırılması planlanıyor.
        9. Tematik park/kamp alanları: Gezi güzergâhları üzerinde su sporları merkezi, yaz bilim kampları ve bitki parkı gibi tematik park ve kamp alanları oluşturuluyor.
        10. Sanat ve tasarım: Ulusal ve uluslararası kültürel ve sanatsal etkinlikler, sanat sokağı, Karaburun’da tasarım, yaratıcı turizm ve yetenek geliştirme altyapısı oluşturuluyor. Karaburun’da şenlik ve festivalleri, bu kapsamda değerlendiriliyor.