GEZİ ROTALARI - ZEYTİN YOLU, BAĞ YOLU
 
 
 
 
ZEYTİN YOLU
Eski Mordoğan-Eğlenhoca-Kösedere-İnecik-Kaynakpınar-Boyabağ Zeytin Rotası
Karaburun Yarımadası’nın en yoğun zeytinyağı işliklerinin bulunduğu bu rotada Eğlenhoca Köyü’nde beş, Kösedere Köyü’nde ise altı tane zeytinyağı işliğini ziyaret edebilirsiniz.Eğlenhoca Köyü’nde dört tane terkedilmiş ve bir tane faal kontinü sistem zeytinyağı işliği bulabilirsiniz. Köyün meydanındaki terkedilmiş işliklerden biri köy tarihi hakkında görsel malzemenin toplandığı bir müze olarak düzenlenmiş olmakla birlikte resmi olarak düzenli bir çalışma saati bulunmamaktadır.
 
DEVAMINI OKU: http://rota.yarimadaizmir.com/tr/Rotalar/2/2/1284
 
Amberseki-Saip-Karaburun Merkez-Bozköy-Tepeboz Zeytin Rotası
Ambarseki Köyü sapağından içeri girdikten yaklaşık 600 metre sonra solunuzda hala faal bir zeytinyağı işliği göreceksiniz. İki taşlı, taş baskı yöntemiyle çalışan bu işlikte, iki tane de pres bulunmaktadır. Köyün meydanında cami minaresinin önünde kırık bir orbis taşı ve meydanda ahşap falaka, döğen ve dibek taşı geçmişte kullanılan üretim araçlarına dair bir fikir verebilir. Köyün meydanını geçip, yoldan devam ettiğinizde sağda iki tane işlik göreceksiniz. Biri restore edilerek tiyatro haline getirilmiş ancak şu anda kullanılmıyor. Onun hemen arkasındaki diğer işliğin çatısı yıkılmış durumda olsa da içinde pres ve zemin taşları durmaktadır.
DEVAMINI OKU:  http://rota.yarimadaizmir.com/tr/Rotalar/2/2/1294
 
Yeni Liman-Hasseki-Sarpıncık-Parlak-Salman Zeytin Rotası
Hasseki Köyü’nün içindeki tabelaları takip ederek Sarpıncık Köyü’ne ulaşabilirsiniz. Sarpıncık Köyü camii 1837 yılında yapılmış tarihi bir camidir. Caminin önünde, dört taşlı sistem olduğu tahmin edilen eski bir zeytinyağı işliğinin kalıntıları bulunmaktadır.Köyde dört taşlı sistem ile çalışan bir başka terk edilmiş zeytinyağı işliği daha vardır. Bu işlik iki katlı olması, üst kattan zeytinlerin ezme taşına döküldüğü yerin de görülebilmesi bakımından dikkat çekicidir. Köyde zeytinyağı işliklerinin 1980 sonrası dönemde kapandığını söyleyebiliriz
DEVAMINI OKU : http://rota.yarimadaizmir.com/tr/Rotalar/2/2/1298
 
Balıklıova-Eğriliman-Küçükbahçe-Yaylaköy-Karaburun Merkez Zeytin Rotası
Balıklıova’da dört tane terk edilmiş işlik, bir tane Bizans dönemine ait işlik kalıntıları bulunmaktadır. Dört terk edilmiş işlikten “Balıklıova yağhanesi”’nin çatısı yıkılmıştır ancak zeytin ezmede kullanılan iki taşı, presi ve çanağı durmaktadır. Bahçesinde görebileceğiniz taşlar işlikte daha önce kullanılan taşlardır. Diğer üç işlikte ise sadece kırılmış taban taşları, mortarlar görülebilir.
DEVAMINI OKU:  http://rota.yarimadaizmir.com/tr/Rotalar/2/2/1304
 
BAĞ YOLU
Karaburun-Eğlenhoca-Kösedere-Aşağı Ovacık-İnecik Parkuru
Eğlenhoca, Kösedere, Aşağıovacık ve İnecik mahalleleri sınırlarında bulunan parkur, mahalleleri birbirine bağlayan asfalt yol çevresindeki münferit üzüm bağlarından geçer. Şaraplık üzüm çeşitleri cabarnet sauvignon, sauvignon blanc yetiştirilmektedir. Üzüm işletmesi bulunmamaktadır. Parkur mesafesi 14.5 km' dir. Parkur içi ulaşım yürüyüş, bisiklet ve araç seçenekleri ile sağlanabilir.
DEVAMINI OKU: http://rota.yarimadaizmir.com/tr/Rotalar/3/3/642